Najťažšia časť na cestovaní po svete nie je ani tak logistická otázka, ale je to skôr motivácia cestovať. Možno Ťa desia rôzne hororové story, ktoré vidíš každý deň v správach, možno je pre Teba príliš pohodlné vzdať sa komfortu, ktorý máš a vyraziť do neznáma, možno máš obavy, že si to nemôžeš dovoliť, alebo nechceš cestovať osamote, že máš doma príliš veľa zodpovednosti, alebo účtov, ktoré musíš platiť. Ale okrem toho tam môže byť ešte jeden zádrhel, kvôli ktorému sa zatiaľ nevieš k cestovaniu odhodlať. A tým je, že sa nebudeš vedieť dohovoriť po anglicky.

Zo svojich skúseností a zo skúseností mnohých ľudí okolo seba viem, že vedieť sa dohovoriť a prekonať vlastné obavy zo strápnenia sa je jednoducho proces. Všetko, čo v tejto chvíli vieme, sa učíme postupne, pretože jednotlivé kroky sa nedajú len tak preskočiť. Je to niečo podobné, ako keď by sa človek za víkend chcel naučiť napríklad profesionálne hrať na gitare.

Čo ťa však odlišuje od ľudí, ktorí sa vedia naučiť sa po anglicky rýchlejšie? Čo robia inak? Prečo sa im darí a Tebe zatiaľ nie?

Je na to celkom jednoduchá odpoveď. ROBIA S TÝM NIEČO. Dali veci do pohybu. A neprestávajú, nehľadajú výhovorky, prečo to nejde.

Niekomu sa naučiť po anglicky trvá kratšie, niekomu dlhšie. Ale je to tak dobre. Chcem Ťa uistiť, že v akejkoľvek úrovni angličtiny sa momentálne nachádzaš, je to to najlepšie štádium. Ale treba sa pohnúť ďalej. A predovšetkým sa neporovnávať. Nezabúdaj, že každý expert bol kedysi začiatočník.

 

Naučiť sa po anglicky aspoň na bežnej konverzačnej úrovni – ako túto úroveň  zvyknem nazývať, keď Ťa nepredajú – je možné veľmi rýchlo. Dokonca rýchlejšie, ako si možno v tejto chvíli myslíš. Viac o overených princípoch, ako na to, sa dozvieš v mojom e-booku English: A Love Story, ktorý si môžeš zadarmo stiahnuť.

Mnohí snívajú o ideálnych podmienkach,  kedy sa začať reálne konfrontovať s angličtinou. Súhlasia aj s tým, že po anglicky sa človek naučí, keď je priamo hodený do prostredia, kde sa po anglicky hovorí… Ale tam to aj v mnohých prípadoch hasne. Takýto študenti si nájdu ďalšie výhovorky, prečo to nejde a mnohí na to naozaj nemajú objektívnu príčinu. Jednoducho ich nepustí ich osobná zóna komfortu.  Aj jednoduché NIE, môže znamenať, že túto zónu prekročíš. A to NIE môžeš napríklad povedať svojmu prístupu. NIE, nebudem si už hľadať výhovorky, ale pokúsim sa nájsť možnosť, ako sa to dá.

Vymyslela som preto pre Teba seriál rôznych inšpiratívnych príbehov skutočných ľudí so skutočnými zážitkami, ktorí každý deň prekračujú svoju zónu komfortu, aby sa vydali na cestu za zážitkami v najrôznejšej možnej forme a komunikovali po anglicky. Pôsobia v rôznych sférach, nachádzajú sa v rôznych etapách života a majú veľa skúseností s cestovaním, prácou a štúdiom v zahraničí. Zistíš, ako na tom boli s angličtinou, keď začínali a čo ich motivovalo posúvať sa ďalej.

Kým budeš čakať na prvý príbeh, stiahni si zadarmo e-book: TRAVEL AROUND THE WORLD – 10 spôsobov, ako cestovať s minimálnymi znalosťami angličtiny a takmer zadarmo a nechaj sa v medzičase inšpirovať. Pripravila som ho predovšetkým preto, aby som Ti pomohla umlčať Tvoje výhovorky typu, že sa to nedá, alebo nemáš dosť peňazí, alebo máš rodinu, alebo, alebo … doplň Ty.

Takže neži len vo fantázii a nečakaj, že raz príde ten deň, keď budeš angličtinu reálne aj používať. A vieš prečo? Lebo taký deň NIKDY nepríde. Lebo nikdy to nebude dokonalé.
Aj zajtra budeš mať účty, ktoré potrebuješ zaplatiť.
Aj zajtra možno ešte nebudeš mať všetky peniaze, o ktorých snívaš.

Aj zajtra si povieš, že to nie je ten správny čas.

Aj zajtra si povieš, že s Tvojou angličtinou sa ešte nedohovoríš.

Aj zajtra si nájdeš ďalšiu výhovorku, prečo sa to nedá.

Ale ak čítaš tieto riadky, si pravdepodobne na najlepšiej ceste, ako sa to dá. A chcem Ťa uistiť ešte raz, že to robíš správne. Tu a teraz.


Komentáre